Wykrywanie i rekonstrukcja wypadków – pomoc dla ubezpieczonego, korzyści dla ubezpieczyciela 07/03/2022 Wykrywanie i rekonstrukcja wypadków – pomoc dla ubezpieczonego, korzyści dla ubezpieczyciela

Automatyczne wykrywanie zdarzeń zapewnia ubezpieczycielom szybkie powiadomienie o szkodzie (eFNOL) oraz umożliwia natychmiastowe udzielenie pomocy ubezpieczonemu – zarówno w celu szybkiej i taniej likwidacji szkody, jak i ratowania jego życia lub zdrowia. 

Jak działa nasz system wykrywania i rekonstrukcji wypadków?

1. Sensor rejestruje dane

Do wykrywania zdarzeń drogowych wykorzystujemy dane pochodzące z żyroskopów, akcelerometrów oraz nadajników GPS zamontowanych w aucie ubezpieczonego. Czujniki te są elementem wyposażenia wszystkich urządzeń telematycznych jakie monitorujemy: beaconów, OBD, 12V, smartfonów. Dane mogą także pochodzić bezpośrednio z urządzeń montowanych fabrycznie przez producentów aut.

2. Nasz algorytm interpretuje dane jako informację o wypadku

Jak system działa w praktyce? Przyjrzyjmy się rozwiązaniu bazującemu na beaconie i dedykowanej aplikacji mobilnej. Choć sam beacon wygląda jak niewielka, przyklejana do przedniej szyby auta naklejka, to w razie wypadku może uratować ludzkie życie! Urządzenie po Bluetooth łączy się z aplikacją w smartfonie. W razie wykrycia przeciążenia mogącego świadczyć o wypadku lub kolizji w ciągu sekundy alarmuje dedykowaną jednostkę ubezpieczyciela. Wraz z alertem wysyłana jest lokalizacja pojazdu.

Dzięki zaawansowanym algorytmom, wysokiej jakości urządzeniom oraz regularnym testom zderzeniowym przeprowadzonym w Hiszpańskim CESVIMAP, nasze rozwiązania potrafią rozpoznać szereg zdarzeń drogowych, począwszy od niegroźnych kolizji i małych miejskich stłuczek, aż do poważnych wypadków drogowych. 

3. Ubezpieczyciel ratuje życie

Dzięki natychmiastowej informacji, pracownicy ubezpieczyciela mogą niezwłocznie skontaktować się z kierowcą i sprawdzić, czy potrzebuje pomocy. Jeśli nie odbierze telefonu – zawiadamiane są odpowiednie służby, które mogą na miejsce ostatniego wskazania GPS wezwać karetkę.

Oprócz udzielenia poszkodowanemu realnej pomocy w trudnym momencie, ubezpieczyciel ma szansę, by zbudować wyjątkowe doświadczenia podczas korzystania z jego usługi. Doświadczenia, które przełożą się na lojalność i retencję klienta w momencie przedłużania polisy. 

4. eFNOL (electronic first notice of loss)

Już w momencie zdarzenia, długo zanim ubezpieczony wniesie oficjalne zgłoszenie roszczenia, ubezpieczyciel otrzymuje pierwszą informację na temat potencjalnego wypadku. 

Natychmiastowe, automatyczne powiadomienie pozwala odnotować uczestnictwo w zdarzeniu drogowym i uwzględnić je w kalkulacji ryzyka dla przyszłych składek, nawet jeśli ubezpieczony zlikwiduje szkodę prywatnie, bez informowania o tym ubezpieczyciela. 

5. Organizacja procesu obsługi zdarzenia


Kiedy dochodzi do wypadku, pojazdy biorące w nim udział są często holowane przez niezależną firmę i przewożone na parking. To znacznie opóźnia naprawę i zdecydowanie zwiększa jej koszty.

Wczesne wykrycie wypadku pozwala ubezpieczycielowi na przejęcie procesu organizacji obsługi szkody i skierowania na miejsce własnego serwisu holowniczego, oraz umieszczenia samochodu we własnym centrum napraw. 

Sprawna koordynacja pozwala obniżyć koszty obsługi szkody o niepotrzebne wydatki związane z magazynowaniem auta, długotrwałym wynajmem samochodu zastępczego, marżą dla niezależnych serwisów obsługujących naprawę, oraz nadmiernymi opłatami ponoszonymi przez ubezpieczonego.

6. Rekonstrukcja wypadku

Odtworzenie okoliczności zdarzenia staje się znacznie łatwiejsze dzięki obiektywnym danym telematycznym, takim jak:

  • dokładny czas i miejsce zdarzenia,
  • czas trwania i dystans podróży, dokładna droga jaką pokonał pojazd,
  • prędkość pojazdu, oraz zachowanie kierowcy na drodze przed i w trakcie wypadku, w kontekście obowiązujących ograniczeń i aktualnej sytuacji na drodze; np. czy zderzenie było poprzedzone gwałtownym hamowaniem?
  • trajektoria i dynamika pojazdu: kąt uderzenia i kierunek uderzenia, oraz dane na temat przeciążeń powstałych w momencie wypadku

Co ubezpieczyciel zyskuje dzięki tym danym?

Korzyści jest wiele. Najważniejsze z nich to:

  • realne narzędzie pomagające ratować życie i zdrowie uczestników zdarzenia,
  • obniżenie kosztów roszczeń,
  • skrócenie cyklu obsługi roszczenia – redukcja wydatków związanych z nieefektywnymi i przedłużającymi się procesami obsługi,
  • wykrywanie wyłudzeń – oszustwa związane z wypadkami drogowymi są jednym z najpopularniejszych sposobów wyłudzeń ubezpieczeniowych; analiza danych telematycznych pomaga w skutecznym wykrywaniu tego typu prób,
  • rzetelniejszy scoring – dokładne dane na temat przyczyn i przebiegu wypadku, pozwalają na bardziej precyzyjną ocenę ryzyka i lepszą kalkulację ceny polisy w przyszłości.