Usage Based Insurance – wyższa rentowność, konkurencyjne składki 04/03/2022 Usage Based Insurance – wyższa rentowność, konkurencyjne składki

Ubezpieczenia bazujące na użytkowaniu, czyli UBI (Usage Based Insurance) to najprostszy sposób na indywidualizację ryzyka ubezpieczonych kierowców, personalizację składek i wzrost rentowności biznesu ubezpieczeniowego. 

Użytkowanie może dotyczyć zarówno sposobu korzystania z auta, stylu jazdy kierowcy (PHYD, czyli Pay How You Drive), jak i dystansów pokonywanych danym pojazdem (PAYD, Pay As You Drive). Powyższe czynniki  bezpośrednio wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej. W odróżnieniu od polis wycenianych na podstawie danych demograficznych – często deklaratywnych – UBI pozwalają oszacować ryzyko wystąpienia wypadku w sposób bardziej wiarygodny. 

Korzyści dla ubezpieczyciela:

 • Personalizacja. Ogromna przewaga na popandemicznym rynku. Pozwala przekazać klientowi kontrolę nad składką, wyliczoną na podstawie czynników zależnych od niego: pokonywanego dystansu, bezpiecznego stylu jazdy, miejsca i pory w jakich korzysta z samochodu. 
 • Większa konkurencyjność, nie tylko wśród młodych kierowców. Uczciwsze i bardziej konkurencyjne stawki dzięki precyzyjnej kalkulacji ryzyka. 
 • Wyższa rentowność. Polisy UBI działają jak magnes na trzy grupy kierowców – tych, którzy jeżdżą dobrze, mało  oraz tych, którzy postrzegają siebie jako bezpiecznych kierowców. Przyciągnięcie dwóch pierwszych grup to czysty zysk dla ubezpieczyciela. Przyciągnięcie reprezentantów trzeciej grupy przy jednoczesnym zastosowaniu mechanizmów motywujących do poprawy stylu jazdy pozwala dodatkowo powiększać grono bezszkodowych kierowców i redukować koszty  odszkodowań. 
 • Większa retencja klientów niskiego ryzyka. Dzięki usługom dodanym, gamifikacji  i spersonalizowanej komunikacji polisy UBI zamieniają uśpionych klientów w aktywnych użytkowników, utrzymujących codzienny kontakt z marką ubezpieczyciela. Wzrost lojalności i spadek wskaźnika rezygnacji jest tym bardziej znaczący, że dotyczy kierowców niskiego ryzyka. 
 • Digitalizacja usług. Ubezpieczenia bazujące na użytkowaniu działają w oparciu o rozwiązania telematyczne. Dzięki temu  możliwa jest pełna cyfryzacja usług ubezpieczeniowych, a więc zapewnienie do nich bezpiecznego i wygodnego dostępu.  Spersonalizowana komunikacja, w czasie i ze znajomością kontekstu, w którym znajduje się użytkownik? Możliwość przetestowania scoringu przed zakupem polisy w aplikacji mobilnej? Płatności subskrypcyjne? Witamy w naszym świecie!

Dlaczego warto wybrać nas jako partnera przy tworzeniu polisy UBI?

Sprawdzony model scoringowy, który przyniesie Ci realne oszczędności

 • Dobrze oddaje rzeczywistość i przewiduje szkodowość. Bazuje na czynnikach takich jak: zachowanie kierowcy na obowiązujących na danym odcinku ograniczeniach prędkości, gwałtowne przyspieszanie, hamowanie, pora dnia, tygodnia, region i kategoria drogi, stan skupienia/rozproszenia kierowcy. 
 • Sprawdzony na wielu rodzajach urządzeń. Pracujemy z danymi z poszczególnych rodzajów urządzeń takich jak smartfony, urządzenia OBD, 12V, beacony. Potrafimy przy pomocy algorytmów AI i metod machine learningowych  przetwarzać je w wiarygodne prognozy z uwzględnieniem charakterystyki urządzenia z którego pobraliśmy dane. 

Software dopasowany do Twoich potrzeb, ale bazujący na naszym doświadczeniu

 • Nie musisz wymyślać koła od nowa i tworzyć swojego rozwiązania od zera.
 • Wiemy, co działa i jak to wdrożyć. Powiedz tylko jaki efekt chcesz uzyskać, a my dopasujemy najlepsze i sprawdzone rozwiązania do Ciebie, i Twoich oczekiwań. 

Łatwe wdrożenie, bez niepotrzebnych trudności

 • Wdrożenie naszej technologii jest szybkie. Tworząc kolejne projekty wykorzystujemy całe moduły, które już zbudowaliśmy na potrzeby wcześniejszych rozwiązań. Oczywiście, każdy projekt wymaga personalizacji – jednak dzięki takiemu podejściu minimalizujemy skalę kosztów i czas potrzebny do wprowadzenia usług na rynek.

Znamy się na aplikacjach dla kierowców jak mało kto!

 • Zaczynaliśmy w 2005 roku jako dostawca nawigacji premium na smartfony. Aplikacja NaviExpert i jej wersje white label obecne w ofercie wszystkich operatorów sieci komórkowych (Nawigacje Orange, Play, Plus i T-Mobile) przez lata doczekały się milionów pobrań, wysokich ocen w Google Play i App Store i uznania niezależnych dziennikarzy prowadzących testy motoryzacyjne. Mimo obecnych na rynku darmowych nawigacji, co miesiąc za dostęp do naszej usługi płaci ponad 600 tys. aktywnych użytkowników.
 • Z sukcesem wprowadziliśmy na rynek także inne aplikacje dla kierowców, które doczekały się dziesiątek, a nawet setek tysięcy pobrań! Wśród nich można wymienić wideorejestrator i ostrzegacz drogowy Rysiek , wyszukiwarkę parkingów FindPark, aplikację dla kierowców flotowych NaviExpert Telematics oraz będącą elementem assistance aplikację wspierającą usługę wykrywania i rekonstrukcji wypadków drogowych.
 • Współpracując z nami, każdy z elementów wykorzystywany w naszych rozwiązaniach możesz zastosować w swoim projekcie UBI. Otrzymując dostęp do funkcji przydatnych podczas podróży Twoi klienci chętniej będą korzystać z Twoich usług.