NaviExpert Pulse – uniwersalna platforma IoT pozwalająca na przetwarzanie danych telematycznych z różnych typów urządzeń 21/03/2022 NaviExpert Pulse – uniwersalna platforma IoT pozwalająca na przetwarzanie danych telematycznych z różnych typów urządzeń

Chcesz uruchomić własną polisę wykorzystującą dane telematyczne?

Myślisz o wprowadzeniu do swojej oferty ubezpieczeń typu Pay How You Drive, Pay As You Drive lub rozwiązań do detekcji i rekonstrukcji wypadków?

Sprawdź nasze uniwersalne oprogramowanie, które dzięki modułowej architekturze:

– współpracuje z szerokim spektrum urządzeń telematycznych,

– umożliwia obsługę alternatywnych programów ubezpieczeniowych opartych o różne modele biznesowe,

– udostępnia kierowcom przydatne w podróży usługi (VAS – Value Added Services), a jednocześnie  pozwala na realizację konkretnych celów ubezpieczyciela.

Hardware: obsługujemy wszystkie źródła danych

Nasza platforma to niezależny sprzętowo framework, który pozwala na pozyskiwanie i ujednolicanie danych z różnych typów urządzeń peryferyjnych, takich jak aplikacje, standardowe urządzenia telematyczne oraz rozwiązania hybrydowe (np. aplikacja + beacon). To ubezpieczyciel sam wybiera sprzęt spośród wszystkich opcji aktualnie dostępnych na rynku:

  • smartfony – dzisiaj każdy klient ma go już w kieszeni,
  • beacony – niewielkie urządzenie przyklejane do szyby wystarczy, aby wybudzić aplikację w smartfonie automatycznie, za każdym razem gdy użytkownik wsiądzie do samochodu – nie musi on nawet o tym pamiętać; oprócz tego beacon mierzy przeciążenia jakim podlega auto i jest w stanie wykryć kolizję lub wypadek w czasie rzeczywistym, oraz natychmiast poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela,
  • OBDII – łatwy samodzielny montaż przez wpięcie wtyczki do gniazda diagnostycznego, obecnego w każdym aucie wyprodukowanym po 2003 roku (proste jak podłączenie kabla USB do gniazda w Twoim laptopie),
  • 12V – podłączane bezpośrednio do akumulatora pod maską; montaż nie wymaga specjalistycznej wiedzy, wystarczy zwykły płaski klucz do przykręcenia klemy,
  • fabryczne systemy montowane przez producentów nowych aut, tzw. connected vehicles (OEM) – jesteśmy w trakcie wdrażania rozwiązania, dzięki któremu wystarczy jedno kliknięcie w zgodę na przetwarzanie danych, aby nasz system otrzymał do nich dostęp bezpośrednio z pojazdu. 

Skonfiguruj niestandardowy model rozliczeń z klientem

Część dostawców telematyki ubezpieczeniowej decyduje się na zaoferowanie klientowi zniżki już za samą możliwość analizowania jego stylu jazdy (tzw. zniżka upfront – z góry). Wierzą bowiem, że już sam fakt poddania się monitorowaniu skłoni kierowcę do bezpieczniejszej jazdy. 

Inni decydują się na obniżenie składki ubezpieczeniowej kierowcom dopiero po pierwszym roku korzystania z ochrony ubezpieczeniowej – o ile oczywiście w pierwszym roku kierowca będzie reprezentował pożądany styl jazdy. Pierwszy rok jest więc okresem kalkulacji ryzyka na bazie stylu jazdy danego kierowcy i w przypadku kierowców, których zachowanie za kółkiem pozostawia wiele do życzenia – może oznaczać podniesienie składki. 

Warto jednak pamiętać, że telematyka wprowadza ubezpieczenia w świat cyfrowy i daje dodatkowe możliwości w zakresie konfigurowania sposobu rozliczeń z klientem. Wśród elastycznych form rozliczeń z klientem wspieranych przez naszą platformę można wyróżnić:

  • cashback – zniżka wypłacana jest przez ubezpieczyciela w formie zwrotu określonego procentu opłaconej wcześniej składki.  Premia za bezpieczną jazdę może składać się z mniejszych kwot sumowanych w każdym miesiącu, albo być przyznana jednorazowo na koniec obowiązywania polisy.
  • try before you buy – czyli krótki okres próbny – by wziąć w nim udział wystarczy pobrać i zainstalować aplikację. Po przejechaniu określonej liczby kilometrów klient otrzymuje ofertę ze zniżką, obliczoną na podstawie jego stylu jazdy. Dzięki temu może najpierw sprawdzić czy ten rodzaj polisy będzie dla niego opłacalny, oraz skorzystać ze zniżki już w pierwszym okresie rozliczeniowym.
  • model subskrypcyjny – subskrypcje oznaczają samoodnawialne płatności za usługę. Telematyka daje możliwość elastycznego  określania wysokości kolejnej miesięcznej opłaty uzależnionej od stylu jazdy reprezentowanego przez danego kierowcę w miesiącu poprzednim. To dodatkowy motywator dla kierowców, aby jeździć bezpiecznie. Rozważając ten model  warto jednak sprawdzić regulacje w konkretnym kraju, w którym ma być świadczona usługa. Nie wszędzie bowiem – w przypadku usług ubezpieczeniowych –  możliwe jest podnoszenie wartości płatności rekurencyjnej. 

Nie tylko scoring – dodatkowe funkcje które zmienią Twoją aplikację w prawdziwy magnes na klientów

Modułowy charakter naszej platformy pozwala nie tylko w dowolny sposób pozyskiwać i przetwarzać dane. Siłą naszego systemu jest jego konfigurowalność. W zależności od tego, jakie cele ubezpieczyciela ma spełniać dane rozwiązanie, możliwe jest dobranie zestawu funkcji (lub całych modułów), które ten cel pozwolą zrealizować. Poniżej kilka przykładów:

Bezpieczeństwo danych – kierowcy i ubezpieczyciela

Przetwarzamy dane w oparciu o najwyższe standardy i w pełnej zgodzie z najbardziej restrykcyjnymi regulacjami.  Udostępniamy je tylko podmiotom dla których zostały zebrane.

Posiadasz już własną aplikację dla swoich klientów?

Zwiększ jej możliwości, dodając do niej możliwość przetwarzania danych telematycznych, w oparciu o jeden z naszych modułów.

Budowanie algorytmów każdej funkcjonalności w modelu in-house wymaga wiele doświadczenia i wiedzy ekspertów oraz mnóstwo czasu poświęconego na rozwój metodą prób i błędów. My mamy to już za sobą, skorzystaj z gotowych rozwiązań!

Integracja jest możliwa dzięki wdrożeniu naszego SDK.