Manage How You Drive – buduj portfel kierowców niskiego ryzyka 22/03/2022 Manage How You Drive – buduj portfel kierowców niskiego ryzyka

Analiza stylu jazdy pozwala określić z jakim kierowcą mamy do czyniania – bezpiecznym, czy takim, który ma skłonność do ryzykownych zachowań. Polisy UBI już dzięki samej obietnicy płatności niższych składek ubezpieczeniowych w zamian za bezpieczną jazdę przyciągają mniej ryzykownych kierowców – takich, którzy nie mają nic do ukrycia przed ubezpieczycielem. Potwierdzają to nasze dane.

Zdarza się jednak, że takie oferty wybierają i ci kierowcy, którzy oceniają swoje umiejętności za kółkiem lepiej niż jest w rzeczywistości. To błąd poznawczy, który objawia się tym, że przeceniamy swoje umiejętności i cechy w stosunku do innych ludzi. Już w badaniach prowadzonych na kierowcach w 1981 roku w Szwecji i USA  O. Svenson odkrył, że 80% z nich zalicza siebie pod względem umiejętności do grupy kierowców ponadprzeciętnych! 

Niestety, takie podejście prowadzi do brawurowych zachowań za kierownicą. Jak przyznaje Anna Małdzińska, psycholog transportu  – Potwierdzają to moje doświadczenia z kierowcami oddelegowanymi przez policję na badania psychologiczne za łamanie przepisów drogowych. W osobnych ankietach, kierowcy oceniają siebie i innych użytkowników drogi. Zazwyczaj siebie oceniają znacznie lepiej. 

Jeśli więc zależy Tobie nie tylko na analizie stylu jazdy kierowców, który pozwala na diagnozę stanu rzeczywistego, ale także motywowanie ich do poprawy – skorzystaj z przygotowanych przez nas narzędzi. 

Osobisty trener doskonalenia stylu jazdy

Manage How You Drive to dodatkowy moduł dla polis typu UBI (Usage Based Insurance, w szczególności Pay How You Drive) pozwalający na zaangażowanie i zmotywowanie kierowców do poprawy stylu jazdy poprzez dostarczenie im m.in. im konkretnych, indywidualnych wskazówek, które działają jak osobisty trener doskonalenia techniki jazdy. 

Zakładka mój styl jazdy

To miejsce w aplikacji, w którym użytkownik może zobaczyć wszystkie swoje trasy ze szczegółowymi informacjami na ich temat: dystansem, czasem przejazdu, oraz oceną stylu jazdy, raportem z konkretnych wydarzeń takich jak gwałtowne manewry lub przekroczenia prędkości.

Wierzymy, że kluczem do poprawy stylu jazdy jest zrozumienie tego, co stanowi problem, dlatego dużą uwagę przykładamy do tego, by wyjaśnić, dlaczego dane zachowanie zostało negatywnie ocenione – np. bo do gwałtownego hamowania doszło przy dużym przekroczeniu prędkości lub w określonej sekwencji manewrów. 

Spersonalizowane wskazówki – jak poprawić styl jazdy

Różni użytkownicy są motywowani przez różne czynniki. Kierujemy się szeregiem pomiarów i uwarunkowań behawioralnych oraz dobieramy komunikaty w taki sposób, by wpływać na długoterminową poprawę nawyków za kierownicą. 

Wskazówki, które widzi kierowca w aplikacji bazują na przejechanych przez niego trasach i dotyczą: przepisowości (jazda zgodna z obowiązującymi ograniczeniami prędkości), płynności, korzystania z telefonu podczas jazdy (rozproszenia), ale także robienia przerw w przypadku zbyt długich podróży. 

Sposób w jaki przedstawiamy kierowcom informacje zwrotne na temat ich stylu jazdy, ma za zadanie sprawić, że będą oni podekscytowani swoimi postępami i z entuzjazmem podejdą do dalszej współpracy z aplikacją. 

Zaangażowanie ma jeszcze jeden skutek uboczny – tworzy wiele punktów styku z marką ubezpieczyciela i pomaga budować lojalność klientów!

Grywalizacja w telematyce

Grywalizacja to „użycie znanych z gier w celu zmiany zachowań w innych sytuacjach, które nie są grami, po to by np. zwiększać zaangażowanie tych osób.” 

Zalet tej metody jest wiele. Przede wszystkim pomaga skutecznie walczyć z wizją telematyki jako Wielkiego Brata w aucie. Wprowadzając elementy zabawy, chociażby poprzez porównywanie się z innymi kierowcami w rankingach, wdrożenie konkursów,  wyzwań i nagród wpływamy na motywację kierowców. 

Grywalizacja doskonale sprawdza się zarówno w przypadku kierowców indywidualnych, jak i kierowców flotowych. 

Aby mądrze wdrożyć grywalizację warto zadbać o kilka elementów:

Najważniejsze: kierowca musi mieć zapewnioną natychmiastową informację zwrotną, by wiedzieć, jak jego działanie wpływa na to, jak jest oceniany. 

Po drugie, powiedzmy otwarcie jakie cele ma realizować wdrożony system telematyczny i spełnienia jakich kryteriów oczekujemy. Im zasady są bardziej czytelne dla kierowców – tym łatwiej je zrozumie. 

Jeśli np. mamy do czynienia ze złożonym systemem telematycznym, który analizuje styl jazdy w kilku obszarach np. zmiany nawyków w zakresie bezpieczniejszej jazdy, bardziej płynnego poruszania się po drogach czy jazdy w rozproszeniu – warto nad każdym z tych nawyków pracować osobno. W jaki sposób? Np. ogłaszając konkurs, w którym nagrodzeni zostaną Ci kierowcy, którzy w danym okresie najbardziej poprawią swój styl jazdy w zakresie tylko kilometrów pokonywanych zgodnie z przepisami. Łatwiej bowiem pracować nad jednym nawykiem, niż kilkoma od razu. Oczywiście – kryteria możemy po pewnym czasie zmienić, informując o tym wcześniej kierowców. 

Kolejny element, który może podnieść skuteczność grywalizacji – określenie terminu, w którym dana “rozgrywka” zostanie sfinalizowana, kiedy konkurs, wyzwanie czy określone działanie zostanie rozstrzygnięte. 

Następny punkt, który może poprawić działanie grywalizacji szczególnie we flotach– tworząc wyzwania dla kierowców warto zastanowić się nad tym czy nie podzielić kierowców na takie grupy, w obrębie których rywalizują z osobami z jednego oddziału. Rywalizowanie z kimś kogo się zna sprawia większą frajdę.

Skoro mamy wyzwania powinniśmy zadbać również o nagrody. Bilety do kina, bony na paliwo, gadżety? Sprawdzą się. W przypadku wyzwań dla flot warto pomyśleć o mniej standardowych nagrodach, jak np. pierwszeństwie pierwokupu auta, z którego korzysta kierowca, najlepszych miejscach parkingowych, niestandardowym wyposażeniu auta służbowego. Limitem jest wyobraźnia. 

Jeśli chcemy nagradzać większą liczbę uczestników konkursu czy wyzwania – warto zadbać o sprawną dystrybucję nagród. To zapewnią elektroniczne vouchery.

Program wyzwań


W przypadku konkursów i rankingów kierowca zawsze porównuje się z innymi uczestnikami programu telematycznego. Ale możliwe jest też zastosowanie wyzwań, w których celem kierowcy jest po prostu osiągnięcie określonego “pułapu”. Tu z pomocą przychodzą wyzwania. Ten element doskonale sprawdzi się w przypadku tych kierowców, którzy mają trudność z przestrzeganiem jakiegoś elementu bezpiecznego stylu jazdy.  Co może być celem wyzwania?

  • Przejechanie 500 km bez rozproszenia uwagi
  • 300 km płynnej jazdy po mieście
  • Długa trasa bez przekroczenia prędkości (np. 700 km jednego dnia)

Postępy w realizacji wyzwania są przedstawione w postaci atrakcyjnej, interaktywnej wizualizacji, a za ich wypełnienie ubezpieczony może otrzymać atrakcyjne upominki, np. voucher na darmową kawę na stacji benzynowej lub tankowanie.

Prewencja

Aby “zarządzić” stylem jazdy kierowcy wykorzystujemy także inne mechanizmy stosowane w naszych aplikacjach mobilnych. Aplikacje te umożliwiają dawanie feedbacku kierowcom w czasie rzeczywistym, gdy dochodzi do określonego zachowania. W przypadku naszych aplikacji są to:

  • przypomnienia o obowiązującym ograniczeniu prędkości na danym odcinku drogi – kiedy kierowca przekracza dozwoloną prędkość, aplikacja go o tym informuje i zachęca do tego aby zwolnił,
  • komunikaty zachęcające do zdjęcia nogi z gazu mogą być nagrywane głosem bliskiej osoby – głos dziecka, partnera lub innej bliskiej osoby proszący “Tato, zwolnij. Ja na ciebie spokojnie poczekam” motywują dużo bardziej niż standardowe: “Zwolnij” wypowiadane przez aplikację,
  • fotoradary i kontrole drogowe są bardzo często lokowane w miejscach szczególnie niebezpiecznych, podczas zbliżania się do nich nasze aplikacje informują o nich, co ma bezpośredni wpływ na prędkość rozwijaną przez kierowcę.